Przejdź do treści

Wydarzenia

Data dodania
Kategorie
Projekt Naszego pracownika dr. inż. Filipa Stuchały: „Wpływ procesu termicznie wymuszonego przyspieszonego starzenia na właściwości udarowe płynów typu GTL w porównaniu z konwencjonalnym olejem mineralnym i płynami estrowymi", przygotowany ze wsparciem dr. hab. inż. Pawła Rózgi, prof. uczelni otrzymał finansowanie w ramach konkursu MINIATURA 8 na pojedyncze działania naukowe, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w dniu 1 lutego 2024 r. Serdecznie gratulujemy! https://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/miniatura8
Data dodania
Kategorie
W dniach 5-6 października 2024 r. w Łodzi odbyły się Targi Efektywności Energetycznej EXPO ENERGY, które są najważniejszym i największym wydarzeniem branży energetycznej w centralnej Polsce. Wydarzenie miało miejsce w hali EXPO-Łódź przy Al. Politechniki i zgromadziło kluczowe firmy z sektora energetycznego, ciepłowniczego, a także specjalistów od odnawialnych źródeł energii (OZE), termomodernizacji i nowoczesnych instalacji. Jednym z prelegentów podczas targów był Przemysław Tabaka, pracownik Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. W drugim dniu wydarzenia, w ramach warsztatów branżowych, zaprezentował wykład pt. „Analiza wybranych aspektów związanych z oświetleniem wydajnie energetycznym”.
Data dodania
Kategorie
Z przyjemnością informujemy, że dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej znalazł się na prestiżowej liście 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Lista ta, publikowana corocznie przez wydawnictwo Elsevier na podstawie danych z bazy Scopus, obejmuje badaczy, których prace naukowe są najczęściej cytowane przez innych autorów w różnych dziedzinach nauki.
Data dodania
Kategorie
27 września 2024 r. w kancelarii notarialnej w Krakowie został podpisany akt założycielski Fundacji "Light Pollution Think Tank" (LPTT). Główne cele nowo powstałej organizacji to zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia światłem oraz promocja zasad zrównoważonego rozwoju w zakresie sztucznego oświetlenia. Fundacja będzie wspierać rozwój nauki, badań interdyscyplinarnych, ochronę zdrowia, jak również nocnego krajobrazu – zarówno kulturowego, jak i naturalnego. Jej działalność obejmie również ochronę środowiska i promocję ekologii nocy oraz rozwój świadomej przedsiębiorczości.
Data dodania
Kategorie
17 września 2024 r. pracownicy Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni, oraz dr inż. Przemysław Tabaka, na zaproszenie dyrektora handlowego Krzysztofa Grabowskiego, odwiedzili firmę RIDI Polska – czołowego producenta systemów oświetleniowych.
Data dodania
Kategorie
1 sierpnia 2024 r. w namiocie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, podczas 30. Pol'and'Rock Festival odbyła się debata "Łamiemy ekologiczne tabu. Światło. Poznaj całą prawdę o zanieczyszczeniu nocnego nieba", którą prowadziły Małgorzata Żmudka-Wyrwał i Małgorzata Żera z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO. W dyskusji wzięli udział eksperci: kierowniczka obserwatorium astronomicznego w Ostrowiku Monika Sitek, prof. Anna Kołton z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Karolina Skorb z Polskiej Akademii Nauk i dr inż. Przemysław Tabaka z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. Każdy z nich w swojej pracy zawodowej i naukowej w inny sposób styka się z problemem zanieczyszczenia światłem.
Data dodania
Kategorie
W dniach 14-16.05.2024 roku pracownicy Instytutu Elektroenergetyki dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni oraz dr inż. Filip Stuchała mieli przyjemność wziąć udział w międzynarodowych tragach przemysłu transformatorowego CWIEME (Coil Winding And Electrical Manufacturing Event) 2024 w Berlinie. Targi te są największym tego typu wydarzeniem w Europie zrzeszającym przedstawicieli branży transformatorowej z całego świata. Podczas targów swoje produkty przedstawiali zarówno wiodący producenci transformatorów jak i kilkuset producentów materiałów, z których te urządzenia są wytwarzane.
Data dodania
Kategorie
W XXXIII Konkursie Prac Dyplomowych im. Profesora Jerzego I. Skowrońskiego, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską, pierwszą nagrodę otrzymał inż. Wiktor Kunikowski z Instytutu Elektroenergetyki, za pracę Wpływ długości przerwy układu modelowego o polu quasi – nierównomiernym na napięcie przebicia przy uwzględnieniu różnych cieczy izolacyjnych". Opiekunem jest dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni.
Data dodania
Kategorie
W dniu 7.12.2023 odbyła się wycieczka do fabryki ZREW Transformatory S.A. w Łodzi. Jej uczestnikami byli studenci 7 semestru studiów stacjonarnych kierunku Elektrotechnika, realizujący przedmiot "Wysokonapięciowe układy izolacyjne". W trakcie zwiedzania fabryki, studenci mogli zapoznać się ze specyfiką konstrukcji układów izolacyjnych występujących w transformatorach elektroenergetycznych, stosowanymi materiałami izolacyjnymi oraz metodami ich diagnozowania.