Powstanie Fundacji "Light Pollution Think Tank" (LPTT)

27 września 2024 r. w kancelarii notarialnej w Krakowie został podpisany akt założycielski Fundacji "Light Pollution Think Tank" (LPTT). Główne cele nowo powstałej organizacji to zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczenia światłem oraz promocja zasad zrównoważonego rozwoju w zakresie sztucznego oświetlenia. Fundacja będzie wspierać rozwój nauki, badań interdyscyplinarnych, ochronę zdrowia, jak również nocnego krajobrazu – zarówno kulturowego, jak i naturalnego. Jej działalność obejmie również ochronę środowiska i promocję ekologii nocy oraz rozwój świadomej przedsiębiorczości.

W ramach realizacji swoich celów, Fundacja będzie organizować działania edukacyjne, szkolenia, konferencje, wykłady, kampanie społeczne, a także opracowywać raporty, analizy oraz wytyczne eksperckie. Planowane jest również uczestnictwo w konsultacjach społecznych i współpraca z organami władzy publicznej. Jednym z istotnych projektów będzie opracowanie i wdrożenie certyfikacji miejsc przyjaznych ochronie nocnego krajobrazu.

Siedziba Fundacji mieści się w Krakowie, jednak jej działalność obejmie cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, a także, w razie potrzeby, będzie prowadzona za granicą. W gronie osób podpisujących akt założycielski znalazł się m.in. dr inż. Przemysław Tabaka z Politechniki Łódzkiej.

Fundacja "Light Pollution Think Tank" stawia sobie ambitne zadanie wspierania ochrony środowiska i promowania zrównoważonych rozwiązań w kontekście oświetlenia nocnego, dbając przy tym o zdrowie ludzi i ekosystemów.

Założyciele Fundacji LPTT
Założyciele Fundacji "Light Pollution Think Tank" (LPTT) – naukowcy i eksperci z różnych dziedzin. Od lewej: dr hab. Mieczysław Kuntz, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr Sylwester Kołomański (Uniwersytet Wrocławski), dr inż. Anna Kołton, prof. URK (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie), prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta (Uniwersytet Warszawski), dr hab. Andrzej Kotarba (Centrum Badań Kosmicznych PAN), mgr Agnieszka Machowska (Stowarzyszenie POLARIS - OPP), mgr Karolina Skorb (Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN), dr inż. Przemysław Tabaka (Politechnika Łódzka), dr Grzegorz Iwanicki (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie), mgr Piotr Nawalkowski (Stowarzyszenie POLARIS - OPP)