Pracownicy Instytutu Elektroenergetyki dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni i dr inż. Filip Stuchała poświęcili sierpień 2024 na intensywne promowanie Politechniki Łódzkiej i swoich wyników badań na międzynarodowych konferencjach branżowych.
Najpierw Prof. Rózga, aktywnie uczestniczył w 2024 IEEE International Conference on the Properties and Applications of Dielectric Materials (ICPADM), która odbyła się w Pukhet, w Tajlandii, w dniach 4-7.08.2024. Organizatorem konferencji sponsorowanej przez IEEE DEIS (Dielectric and Electrical Insulation Society) był King Mongkut’s Institute of Technology Ladkrabang z Bangkoku. Prof. Rózga, oprócz wygłoszenia referatu „Influence of Thermally Accelerated Aging on Inception and Breakdown Voltage in Mineral Oil under Insulated Electrodes Configuration”, którego współautorem był też m.in. dr inż. Filip Stuchała, poprowadził jedną z sesji naukowych podczas konferencji. Niewątpliwie wyjazd do Tajlandii poszerzył krąg naukowców zainteresowanych obszarem badawczym realizowanym w Zespole wysokich napięć Instytutu Elektroenergetyki.
Po zakończeniu konferencji prof. Rózga i dr Stuchała udali się wspólnie do Berlina, aby uczestniczyć w IEEE International Conference on High Voltage Engineering and Application (ICHVE), organizowanej przez Technische Universität Berlin i także sponsorowanej przez IEEE DEIS. To wydarzenie odbyło się w dniach 18-22.08.2024 r. Nasi naukowcy zaprezentowali wyniki kilku swoich prac. Dr inż. Filip Stuchała zaprezentował wyniki badań wynikających z przeprowadzonych prac eksperymentalnych w referacie pt. “Investigating the Positive Lightning Impulse Breakdown Voltage and Acceleration Voltage of Selected GTL Based Dielectric Liquids”. Autorami, oprócz dr Stuchały, byli Prof. Rózga oraz dwai dyplomanci: inż. Jakub Jakubowski i inż. Kamil Puchała. W sesji posterowej Prof. Rózga przedstawił kolejne wyniki wspólnych prac z dr inż. Filipem Stuchałą, a także m. in. z naukowcami z Istanbul University z Turcji. Temat referatu to “Experimental Validation of Impregnation Efficiency of GTL based Transformer Insulating Oils”. Poza prezentacją prac naukowych powstałych w Instytucie Elektroenergetyki PŁ Prof. Rózga poprowadził sesję naukową, podczas której zaprezentowano kolejny artykuł, w którego powstanie miał wkład Prof., Rózga. Był to artykuł pt. „Investigating the Impact of Phenolic Antioxidants on the Oxidation Stability of Synthetic Ester Insulating Oil” zaprezentowany przez przedstawicielkę Chongqing University z Chin, z która to uczelnią wspołpraca trwa już kilka lat. Nasi przedstawiciele uczestniczyli również w wycieczce do fabryki odłączników Siemens Energy.
Gdy konferencja ICHVE 2024 dobiegła końca, dr inż. Filip Stuchała udał się do Paryża na odbywającą się co dwa lata Cigre Paris Session. Sympozjum to, będące najważniejszą przemysłową konferencją na świecie, odbyło się w dniach 25-30.08.2024 r. Dr inż. Filip Stuchała przedstawił podczas konferencji artykuł, napisany wspólnie z dr hab. Pawłem Rózgą, pt. „Lightning Properties of selected insulating Liquids based on the Acceleration Voltage Parameter”. Artykuł ten został wybrany przez Polski Komitet Wielkich Sieci Elektrycznych (PKWSE) - Cigre do reprezentowania Komitetu na Cigre Paris Session. Warto zaznaczyć, że dr inż. Filip Stuchała jako jedyny naukowiec z polskich uczelni czynnie uczestniczył w tym wydarzeniu. Najpierw nasz reprezentant omówił wyniki pracy podczas trwania jednej z sesji posterowych w dniu 26.08.2024 r. i należy zaznaczyć, że prezentacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zgromadzonych ekspertów. Następnie, dr Stuchała zaprezentował referat na Group Discussion Meeting Study Committee D1 - Materials and emerging test techniques, która odbyła się 27.08.2024. Praca naszych naukowców została wybrana jako jedna z dwóch, do możliwości pełnej prezentacji na forum członków tego komitetu. Dr inż. Filip Stuchała uczestniczył także w NGN Showcase Presentation Competition w dniu 28.08.2024 r., podczas którego również prezentował swoją pracę.
Podsumowując, gratulujemy naszym pracownikom i bardzo się cieszymy, że godnie reprezentują Politechnikę Łódzką i Instytut Elektroenergetyki na arenie międzynarodowej. Również dzięki takim aktywnościom Politechnika Łódzka staje się coraz bardziej rozpoznawalna na świecie w zakresie badań dielektryków ciekłych i nie tylko. Życzymy dalszych sukcesów na tym polu.